Flutter nedir?

Nedir şu sevdiğimi Flutter, ne işe yarar?

“Basitlik zerafettir”den şey ederek zarifçe olmasa da basitçe anlatmaya çalışacağım (anlayabildiğim kadarıyla) kusurum olursa affola ..

Şimdi bir ihtiyaçtan hasıl olan bir nedenle ya da bir şimşek çarpmasıyla zihininizde “evet evet bu fikri bir uygulama ‘ya dönüştürmeliyim” düşüncesi doğduysa sizi harıl harıl şu sorunun cevabını bulmak için araştırmaya itecektir. Bu aklımdaki uygulamayı nasıl ve hangi yazılım diliyle en hızlı ve basit şekilde hem ios hem android için aynı anda yazabilirim? Android için Java, IOS için Swift dillerini, bilmem ne için ne dillerini öğrenmeye çalışarak zaman kaybektense, tek bir yazılım dilinin kurallarını öğrenip o dille uygulama yazamaz mıyım? Ya da bu dillere hakimsiniz ama arayüz standardizasyonu gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmak istemiyorsunuz. Velhasılı bu araştırma sonucunda, sadece bir yazılım diliyle ve bu yazılım dilinden oluşturulmuş/türetilmiş bir den çok platformda çalışabilecek şekilde derleme yapan yada derlemeye hazır hale dönüştürebilen framework olarak isimlendirilen meşhur çatı kütüphanelerinin bu iş için kullanılageldiklerini fark ettiğinizde içiniz ferahlayacak :). Tabi burada native yani doğal, işletim sisteminin kendi kütüphanelerini kullanan frameworkleri seçmek isteyeceksiniz… ve işte tam burada karşınıza Flutter çıkacak.

Kısaca Flutter, IOS ve Android telefonlarda çalışabilen native uygulamalar geliştirebilmemize olanak şağlayan Google nin Dart diliyle geliştirdiği bir açık kaynak mobil uygulama geliştirme kütüphaneler kümesi/ framework’ü/ bir yazılım geliştirme kitidir (SDK).

iOS için derleme sadece macOS kurulu bilgisayarlar(macintosh) ile yapılabiliyor iken, Android için her iki işletim sistemi windows yada macOS kurulu bir bilgisayar ile derleme yapılabilir. Android derlemesi Android Studio ile, IOS derlemesi Xcode ile yapılır.

Bir cevap yazın